Cestovní pas do 24 hodin: Kolik zaplatíte a jak na to

Cestovní Pas Do 24 Hodin

Podmínky pro expresní vydání cestovního pasu

Potřebujete rychle cestovní pas a nevíte si rady? Expresní vyřízení do 24 hodin je sice dražší, ale může vás zachránit v časové tísni. Pojďme si projít, co všechno budete potřebovat.

Základem je osobní návštěva úřadu v místě vašeho bydliště - pokud jste z Prahy, můžete zajít na kteroukoliv městskou část. Nezapomeňte, že expresní pasy se vyřizují pouze v pracovní dny, takže si dobře naplánujte, kdy vyrazíte.

S sebou si určitě vezměte občanku nebo jiný doklad totožnosti. Jdete-li vyřídit pas pro dítě do 15 let, musíte s sebou mít i jeho rodný list. Připravte se na vyšší poplatek - dospělí zaplatí 6000 Kč, za dítě dáte 2000 Kč.

Na úřadě vás vyfotí - vlastní fotku si brát nemusíte, protože systém vyžaduje digitální zpracování na místě. Žádné sluneční brýle nebo čepice, fotka musí zachycovat vaši současnou podobu zpředu.

Hotový pas si můžete vyzvednout nejdříve za šest hodin, nejpozději do druhého dne. Při vyzvednutí si pořádně zkontrolujte všechny údaje - kdyby bylo něco špatně, hned to reklamujte.

Nezapomeňte si předem ověřit otevírací dobu úřadu pro expresní pasy - každé pracoviště to může mít jinak. Dejte jim také své aktuální telefonní číslo, aby vás mohli kontaktovat, kdyby se něco pokazilo nebo až bude pas připravený k vyzvednutí.

Platnost expresního pasu je stejná jako u normálního - deset let pro dospělé, pět let pro děti. A ještě jedna důležitá věc - i když máte pas expresně, neznamená to automaticky, že můžete všude bez víza. Vždycky si předem zjistěte podmínky pro zemi, kam cestujete.

Kde podat žádost o pas

Potřebujete rychle vycestovat a nemáte platný pas? Žádný stres - expresní pas do 24 hodin vyřídíte na jakémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Nemusíte běžet jen tam, kde máte trvalé bydliště. Pražáci mají na výběr všechny městské části od Prahy 1 až po Prahu 22.

Nejdůležitější je si zapamatovat, že na úřad musíte přijít osobně - tohle prostě nejde vyřídit přes někoho jiného. A když potřebujete pas pro své dítě? I s ním se musíte stavit osobně, bez výjimky.

Ušetřete si zbytečné čekání a zarezervujte si termín online. Většina úřadů funguje hlavně v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, ale někde mají otevřeno i v jiné dny. Mrkněte předem na jejich web, ať neběžíte zbytečně.

Co si vzít s sebou? Vlastně toho moc nepotřebujete - stačí občanka nebo jiný doklad totožnosti. Fotku řešit nemusíte, tu vám udělají přímo na místě. Pro děti nezapomeňte přibalit rodný list.

Jasně, není to nejlevnější záležitost - dospělí zaplatí 6 tisíc, děti do 15 let dva tisíce. Ale pozor - tenhle expresní pas platí jen půl roku. Platit můžete většinou hotově i kartou.

Kdy si pro pas můžete přijít? Nejdříve další pracovní den po podání žádosti. Úředník vám řekne přesný čas. A nezapomeňte - zase musíte přijít osobně. Máte-li starý pas, vezměte ho s sebou - při převzetí nového ho odevzdáte.

O víkendech a svátcích máte smůlu - úřady jsou zavřené. Proto si všechno dobře naplánujte. Některé úřady nabízí online sledování stavu žádosti, což se může hodit.

Potřebné doklady a fotografie

Potřebujete rychle vycestovat a nestíháte běžné vyřízení pasu? Expresní vydání do 24 hodin je sice dražší, ale může vás zachránit v časové tísni. Pojďme si projít, co všechno budete potřebovat.

Základem je samozřejmě platný občanský průkaz bez jakéhokoliv poškození. Nemáte ho? Nevěšte hlavu - stačí přinést řidičák a rodný list. Změnili jste nedávno příjmení po svatbě nebo rozvodu? Nezapomeňte přibalit i doklad o této změně.

Ta fotka - to je kapitola sama o sebe. Musí mít přesně 35 x 45 milimetrů a věřte mi, že úředníci každý milimetr kontrolují. Žádné selfíčko z dovolené neprojde! Potřebujete profesionální foto na bílém pozadí, kde jste hezky osvětlení a koukáte přímo do objektivu. Sluneční brýle dolů, kšiltovku taky - pokud nejde o náboženské důvody.

Co se týče peněz - připravte si pořádný balík. Expresní vyřízení není nejlevnější záležitost, ale když spěcháte, není zbytí. Jdete vyřizovat pas pro své dítě? Musíte přijít osobně a mít s sebou jeho rodný list. A pozor - pokud přijde jen jeden rodič, druhý musí dát písemný souhlas s ověřeným podpisem.

Všechny dokumenty musí být buď originály, nebo úředně ověřené kopie. Máte něco v cizím jazyce? Bez překladu od soudního překladatele to nepůjde (slovenština je výjimka). Radím vám - dvakrát všechno překontrolujte. Jeden chybějící dokument a můžete začít znovu.

Ztratili jste starý pas nebo vám ho někdo ukradl? Budete potřebovat policejní protokol nebo alespoň čestné prohlášení. Sepište přesně, co se stalo - úředníci to potřebují vědět.

Cestovní pas je jako klíč ke svobodě, který otevírá dveře do světa plného dobrodružství. Když ho potřebujete rychle, je to jako když hledáte poklad proti času.

Dominik Havel

Správní poplatky za expresní vyřízení

Potřebujete rychle vycestovat a zjistili jste, že máte propadlý pas? Nezoufejte! Za 6000 Kč můžete mít jako dospělý nový pas už do 24 hodin. Pro děti do 15 let je to za 2000 Kč - není to zrovna málo, ale někdy prostě není zbytí.

Parametr Pas do 24 hodin Standardní pas
Doba vyřízení do 24 hodin 30 dnů
Správní poplatek (15+ let) 6000 Kč 600 Kč
Správní poplatek (0-15 let) 2000 Kč 100 Kč
Platnost (15+ let) 10 let 10 let
Platnost (0-15 let) 5 let 5 let
Místo podání Kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností Kterýkoliv úřad obce s rozšířenou působností

Představte si situaci - v pátek odpoledne zjistíte, že za tři dny letíte na důležitou služební cestu a pas máte neplatný. Klíčové je dorazit na úřad v pracovní den do třetí hodiny odpoledne. Později? Smůla, počítá se až další pracovní den.

Pozor na jednu důležitou věc - ztratili jste pas a potřebujete nový expresně? Připravte si ještě o dva tácy víc. Celkem vás to vyjde na 8000 Kč. Docela mastná částka, co? Má to ale své opodstatnění - jednak to motivuje lidi lépe si své doklady hlídat, a pak - ta rychlost něco stojí.

Není to jako běžné vyřízení pasu na městském úřadě. Tuhle expresní službu nabízí jen některá pracoviště Ministerstva vnitra. A nemyslete si, že na to máte automaticky nárok. Když se pokazí technika nebo nastane jiný problém, můžou vás poslat domů s nepořízenou.

Těch šest tisíc jde na zvýšené náklady spojené s expresním zpracováním - od výroby až po všechny ty bezpečnostní prvky, které musí pas mít. A smlouvat? Na to rovnou zapomeňte, tahle cena je daná zákonem. Zaplatit můžete kartou nebo hotově přímo na místě, ale počítejte s tím, že když si to rozmyslíte, peníze zpátky nedostanete.

Úřední hodiny pasových pracovišť

Potřebujete rychle cestovní pas? Expresní vyřízení do 24 hodin je možné každý všední den od 8:00 do 17:00. Znáte ten pocit, když zjistíte na poslední chvíli, že máte propadlý pas a za týden letíte na dovolenou? Nepropadejte panice!

Během prázdnin a před letní sezónou bývá na úřadech pořádně nabito, takže počítejte s tím, že si možná počkáte. Vyplatí se přijít s předstihem, ideálně hned ráno. Některé úřady už naštěstí nabízí možnost se objednat online - pak nemusíte prosedět půl dne v čekárně.

Připravte si peněženku, protože rychlost něco stojí. Za expresní pas dáte jako dospělý 6000 Kč, za dítě do 15 let zaplatíte 2000 Kč. Platit můžete hotově nebo kartou, ale s přesnou částkou to půjde rychleji.

Pozor, ne každý úřad umí vydat pas do 24 hodin! Tahle služba funguje jen v krajských a některých větších městech. Než se někam rozběhnete, radši si to předem ověřte. A když chcete mít pas druhý den, musíte to stihnout do třetí odpoledne.

Samotné vyřízení zabere asi čtvrt hodiny - vyfotí vás, vezmou otisky prstů a je to. Můžete si přinést i vlastní fotku, hlavně aby splňovala všechny parametry.

A dobrá zpráva na závěr - hotový pas si můžete vyzvednout až do osmé večer, takže nemusíte brát volno v práci. V naléhavých případech se dá dokonce domluvit individuální termín mimo běžnou otevírací dobu.

Vyzvednutí hotového pasu následující den

Konečně máte na dosah svůj expresní cestovní pas! Už zítra si ho můžete odnést domů, pokud jste žádost podali dnes. Není to skvělé? Stačí zajít na stejné místo, kde jste o pas žádali, a to během běžné otevírací doby. Radši si ale předem mrkněte na web úřadu, kdy mají otevřeno.

Co budete potřebovat? Především občanku nebo starý pas. Nemůžete si pro pas zajít osobně? Žádný problém - může ho vyzvednout i někdo jiný. Musí ale mít vaši plnou moc s ověřeným podpisem a vlastní doklad totožnosti. U dětí do 15 let to zařídí rodiče.

Připravte si 6 tisíc korun za expresní vyřízení. Tuhle částku zaplatíte až při vyzvednutí, předem to bohužel nejde. Můžete platit hotově nebo kartou - s přesnou částkou to půjde rychleji a vyhnete se zdržování s drobnými.

Než pas podepíšete a odejdete, pořádně si ho prohlédněte. Sedí všechno? Jméno, datum narození, fotka? Kdyby něco nebylo v pořádku, hned to řekněte. Pozdější reklamace by byla zbytečné drama.

S novým pasem můžete okamžitě vyrazit do světa. Starý vám úředník prostřihne, pokud v něm nemáte platná víza nebo jiné důležité záznamy - to ale musíte říct dopředu.

Pozor, nenechávejte pas ležet na úřadě příliš dlouho. Po měsíci by skončil ve skartovačce a museli byste celý proces absolvovat znovu. To by byla škoda, že? Nejlepší je vyzvednout ho hned další pracovní den.

Počítejte s tím, že na úřadě možná chvilku posedíte. I když to obvykle odsýpá, někdy se sejde víc lidí najednou. Zajděte tam třeba dopoledne, to bývá menší nával. A vezměte si něco na čtení, kdyby náhodou.

Platnost expresně vydaného cestovního pasu

Znáte ten pocit, když najednou zjistíte, že musíte rychle vyjet do zahraničí, ale váš pas už není platný? Naštěstí existuje rychlé řešení.

Expresní cestovní pas dostanete už do 24 hodin, ale má háček - platí pouze půl roku. Je to daň za bleskové vyřízení, které vám může zachránit kůži v nouzi.

Než se pro tuhle možnost rozhodnete, dobře si to promyslete. Šestiměsíční odpočet začíná běžet od chvíle, kdy pas dostanete do ruky. A pozor - spousta zemí chce, abyste měli pas platný ještě několik měsíců po návratu. To by vám mohlo pěkně zavařit.

Co vás to bude stát? V roce 2024 si připravte 4 tisíce korun, pokud jste starší 15 let. Pro děti je to polovic. Není to zrovna málo, ale když hoří termín...

Nedělejte si iluze - pas s prošlou platností už neprodloužíte. Jediná cesta je pořídit si nový, ať už znovu expres nebo klasicky na deset let. Jinak ale funguje úplně stejně jako běžný pas - má všechny ty cool bezpečnostní prvky i biometrii.

Ztratili jste expresní pas? Klid, řeší se to stejně jako u normálního. Hlavně to hned nahlaste na úřad a rovnou si můžete zažádat o nový. Tentokrát už třeba s rozvahou a na celou dekádu.

Pro světoběžníky nebo ty, co plánují delší pobyt v cizině, tohle asi není nejlepší volba. To už se vyplatí počkat těch 30 dní na klasický pas. Expres je spíš pro ty momenty, kdy vám teče do bot - třeba když musíte nečekaně vyrazit na důležitou služebku nebo za nemocným příbuzným.

Možnost vydání i pro děti

Rychlé vyřízení dětského pasu nemusí být noční můra. Expresní vydání do 24 hodin je dostupné pro děti každého věku - od miminka až po teenagery. Jasně, stojí to trochu víc, ale když hoří termín dovolené nebo přijde nečekaná cesta, může to být skutečná záchrana.

Na úřad musíte vzít samozřejmě potomka s sebou - bez toho to prostě nejde, protože mu rovnou udělají fotku. Pozor, nestačí přijít jen jeden rodič - buď musíte dorazit oba, nebo mít od druhého úředně ověřený souhlas. To platí i pro ty nejmenší prcky.

Za expresní pas pro děti do 15 let zaplatíte 2000 korun. Platit bude 5 let, takže když počítáte náklady na rok, není to zase tak hrozné. Navíc, co je to proti případným zmařeným plánům nebo propadlé dovolené?

Celý proces je vlastně docela jednoduchý. Zaběhnete na nejbližší úřad obce s rozšířenou působností, podáte žádost a druhý den po 14. hodině si můžete pas vyzvednout. Třeba když to vyřídíte v pondělí, v úterý odpoledne už můžete mít pas v kapse.

Nezapomeňte si přibalit rodný list dítěte a případně jeho starý pas, jestli nějaký máte. Občanku, pokud ji dítě vlastní, taky radši vezměte s sebou. Před prázdninami bývá na úřadech docela frmol, takže doporučuju přijít co nejdřív ráno nebo si zjistit, jestli nemají online rezervace.

Někdy život přinese nečekané situace - nemocný příbuzný v zahraničí nebo třeba důležitá služební cesta, kam musíte vzít i dítě. V takových případech je expresní pas k nezaplacení. Sice to není nejlevnější záležitost, ale když jde do tuhého, každá ušetřená hodina se počítá.

Omezení při expresním vydání pasu

Potřebujete rychle vycestovat a běžná čekací doba na pas vám prostě nevyhovuje? Expresní vydání do 24 hodin může být řešením, ale má svá specifika.

Představte si situaci - máte naplánovanou důležitou služební cestu nebo nečekanou rodinnou událost v zahraničí a zjistíte, že vám propadl pas. Jediná cesta vede na Ministerstvo vnitra v Praze na Pankráci, kde si musíte pas osobně vyzvednout, i kdybyste bydleli třeba v Ostravě nebo Karlových Varech.

Čas hraje v tomto případě klíčovou roli. Pokud podáte žádost ve středu, nový pas máte ve čtvrtek. Ale pozor - před víkendem to tak jednoduché není. Představte si, že přijdete v pátek - pas budete mít až v pondělí, protože o víkendu se pasy nevydávají.

Připravte se také na pořádný zásah do peněženky. Zatímco běžný pas vás vyjde na pár stokorun, za expresní vydání dáte rovných 6000 Kč. Pro děti je částka nižší - 2000 Kč, ale i tak to není zrovna málo. A peníze zpátky nedostanete, ani kdybyste si pas nakonec nechali propadnout.

Musíte počítat i s dalšími omezeními. Cestujete hodně a potřebujete pas s více stránkami? Smůla - u expresního vydání tato možnost není. Stejně tak zapomeňte na jakékoliv dodatečné úpravy fotek nebo údajů.

Pas si musíte vyzvednout osobně - nemůžete poslat ani manželku, ani nejlepšího kamaráda, dokonce ani s plnou mocí. Výjimku mají pouze rodiče, kteří vyzvedávají pas pro své děti.

A ještě jedna věc - pokud máte problémy s pohybem, raději si předem ověřte bezbariérový přístup na pracovišti. Ne všechny části budovy jsou plně přístupné a mohli byste narazit na nepříjemné překážky.

Alternativy při nestihnutí 24hodinové lhůty

Každý z nás se někdy ocitl v situaci, kdy potřeboval rychle vyřešit cestovní doklady. Klasická třicetidenní lhůta pro vydání pasu může být v dnešní uspěchané době jako věčnost, že? Naštěstí existuje několik fint, jak celý proces urychlit nebo situaci elegantně vyřešit jinak.

Představte si, že vám zavolá šéf v pátek odpoledne s tím, že v pondělí letíte na důležité jednání do zahraničí. Co teď? Zachránit vás může zrychlené vyřízení do 5 pracovních dnů. Není to sice nejlevnější varianta, ale pořád příjemnější než expresní pas do 24 hodin.

Pro opravdu kritické situace, třeba když vám onemocní příbuzný v cizině, existuje záchranná brzda v podobě blesk pasu. Je to takový záchranný kruh, který vám hodí úřady v nouzi. Jen pozor - některé země ho nemusí uznat, takže je lepší si to předem proklepnout.

Zajímavou možností je vyřízení pasu na ambasádě, pokud už v zahraničí jste. Jasně, není to zrovna za hubičku a možná si postojíte ve frontě, ale někdy to může být jediné řešení.

Cestujete jen po Evropě? Pak můžete často vystačit s občankou. Perfektně to funguje třeba na spontánní výlet do Itálie nebo na víkend v Berlíně. Jen si předem mrkněte na podmínky konkrétní země.

Pro časté cestovatele mám speciální tip - pořiďte si druhý pas. Je to jako mít náhradní klíče od bytu. Zatímco jeden pas čeká někde na vízum, s druhým můžete vesele cestovat dál.

A kdyby vám pas v cizině někdo čórnul? Nepropadejte panice! Náhradní cestovní průkaz vás dostane zpátky domů. Není to plnohodnotný pas, ale pro návrat do Česka bohatě stačí.

Publikováno: 17. 06. 2025

Kategorie: právo